Puf puf: Kabarık, yumuşacık ve kat kat açılmış börek yapmanın püf noktaları neler?

Anasayfa » Dünya Mutfağı » Türk Mutfağı » Puf puf: Kabarık, yumuşacık ve kat kat açılmış börek yapmanın püf noktaları neler?

puf-boregi-tarifi

El açması yufkaları tek tek yağlamak onları gevrek yapar ve pişme esnasında tek tek açılmalarını sağlar. Bunu biliyorduk zaten. Şimdi geldik daha önemli konulara.

Yufkaları yumuşatmak için hazırladığınız o sıvı harç var ya mesela, onun içine bir şişe maden suyu eklemeniz hatta kalanını fırına vermeden önce böreğin üzerine sürmeniz yumuşacık böreklerin altın anahtarı. Ayrıca, ilk kat yufkalar sadece yağlanmış fırın tepsisine serilmeli, hazırladığınız sıvı harç tepsinin alt kısmına ulaşmamalı. Yoksa böreğiniz tepsiye yapışır, alt kısmının yanmasına da engel olamazsınız.

Yağlanmış fırın tepsisine en az iki kat yufka serildikten sonra iç harç eklenmelidir. Bunun nedeni iç malzemenin tepsinin tabanına çok yakın olmamasıdır. Aksi takdirde yufkalar yumuşar, taban kısmı olması gerektiği kadar pişmez ve tat uçup gider. Bu kadar püfün üzerine puf böreği seni böyle alalım.

Ve elini çabuk tutup böreğini önceden hazır edenler için en lezzetli püf geliyor. Böreği fırına vermeden önce üzerini streç filmle kaplayıp buzdolabında en az bir saat kadar dinlendirin. Sosunu çeksin, iç harcı oturuşsun. Farkı göreceksiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir