Peynirli Sandal Börek Tarifi

Anasayfa » Dünya Mutfağı » Peynirli Sandal Börek Tarifi

sandalborek1-575x262

Malzemeler

2 adet yufka
250gr peynir
50gr kaşar peyniri
2 adet yumurta
100ml süt
100ml sıvı yağ
10 sap maydanoz
Daha önce hiç sandal börek yapmayı denediniz mi yapımı gerçekten çok basit olan bunu mini peynirli börekleri kesinlikle çok seveceksiniz. Bazılarının aynı zamanda kayık börek dediği bu az yufka ile yapılan leziz börekleri denemekten hiç bir şey çıkmaz. Sadece bir adet yufka ile bizim yaptığımız gibi koca bir tepsi börek çıkarabilirsimiz. Fakat bizim ev yemeği tarifleri olarak sizlere önerimiz 2 yufka ile yapmanız. Aşağıdaki videodan bu leziz böreğin videosunu izleyebilirsiniz şimdiden afiyet olsun.

Tarif Adımları

Adım 1

Bu leziz ve kolay böreği yapmaya tabiki önce peynirli iç harcını hazırlayarak başlıyoruz. Bunun içine bir kaseye aldı0ğımız malzeme miktarlarında yazan orandaki beyaz peyniri çatalımızla eziyoruz. Ezdiğimiz peynire ince kıydığımız maydanozu ekliyoruz ve karıştırıyoruz. İşte sandal böreğimizin iç harcını hazırlamak bu kadar.

Adım 2

Şimdi yuflarımızı fotoğraflarda gösterildiği şekilde keselim ve hazır hale getirelim ardından yufkaların üzerine süreceğimiz yumurtalı karışımı hazırlayalım bunun için yumurtaları bir kaseye alıp iyice çırptıktan sonra üzerine sıvı yağ ve sütü ekliyoruz işte böreklerimizin çıtır çıtır olmasını sağlamak için sadece böylesine kolay bir karışım hazırlamak işinize yarayacak.

Adım 3

Ardından uygun biçimde kestiğimiz yufkaların üzerine bu yumurtalı karışımından silikon fırçayla sürüyoruz. Her yerine eşit olarak yayılmasına dikkat edelim. Çünkü bu karışımın değmediği yerler fırının yüksek ısısı sebebiyle kuruyacaktır.

Adım 4

Böreklerimizi fotoğraflarda veya aşağıdaki videoda gösterildiği şekilde biçimlendiriyoruz. Kabaca anlatmak gerekirse ilk önce üçgen şeklindeki yufkaları sarıyoruz. Sardıktan sonra bir ucunda biraz sarılmamış yufka bırakıp yufkanın sarılmış iki ucunu birbiriyle birleştiriyoruz. İşte kayık şeklinde peynirli börek yapmak bu kadar kolay.

Adım 5

Tüm adımları eğer tamamladıysanız şimdi sıra fırın aşamasında! Fakat fırın tepsisine alacağımız sandal böreklerin tercihe göre üzerlerine biraz kaşar peyniri serebilirsiniz ve böreğin yufka bölümüne güzel kızartması için yumurta sarısı sürmeyi unutmayın. Bu işlemleride tamamladıktan sonra 200C fırında böreklerimizi 20-25 dakika pişirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir