LAMBOUSA(LAPITHOS)

Anasayfa » Gezilecek Yerler » LAMBOUSA(LAPITHOS)

Adadaki on krallıktan biri olan Lambousa (Lapithos), Alsancak (Karava) civarında, M.Ö 1200 yıllarında Akalar tarafından bir yarımada üzerinde kurulmuştur.

Kelime olarak “Parlak” anlamına gelen Lambousa, 10000 kişilik nüfusu ile bir ticaret kenti olmuş, Roma ve Bizans dönemlerinde ışıltılı bir yaşam sürülmüştür. Bu dönemde gimnazium ve tiyatro gibi mimari binalar yapılmıştır.

M.S. 7 Yüzyıla kadar süren bu refah dönem Arap akınlarına kadar sürmüş ve huzurun bozulması ile Lambousa halkı yavaş yavaş yerleşim alanlarını dağın yamacına doğru taşıyarak Lapta’yı kurmuşlardır.

Arapların yenildiği 965 yılında kent tamamen boşaltılmış, yeni yerleşim alanı olan Lapta, Lüzinyan döneminde oldukça gelişmiştir.

Lambousa’daki kalıntılardan günümüze balık havuzları, kaya mezarları ve çok azı korunmuş surlar ulaşmıştır.

Roma döneminde deniz kıyısında oyulmuş balık havuzlarında temiz suyun girip, kirli suyun çıktığı kanallar bulunmaktadır. Kente ait kalıntılar 1900’lü yıllarda yapılan kazılar sonucu ortaya çıkartılmıştır. Tabak, kaşık gibi değerli eşyalar günümüzde New York ve Londra’daki müzelerde sergilenmektedir. Birçok eserde İmparatorluk damgası bulunmakta ve 627-630 yıllarında yapıldıkları ortaya çıkmaktadır. Kazılarda ayrıca Demir Çağı’na ait oda mezarlarının ipuçlarına rastlanmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir