Ispanaklı Peynirli Börek Tarifi

Anasayfa » Dünya Mutfağı » Ispanaklı Peynirli Börek Tarifi

borektarifi-500x262

Ispanaklı Peynirli Börek Malzemeleri

1 Kg yufka
Yarım kg ıspanak
300 gr beyaz peynir
1 adet soğan
3 adet yumurta
3 yemek kaşığı yoğurt
1 kahve fincanı mısır özü yağı
2 yemek kaşığı zeytinyağı
Yarım çay kaşığı karabiber

Tarif Adımları

Adım 1

Ispanaklı börek tarifimiz için ilk önce ıspanaklarımızı ince ince doğruyoruz. Yumurta karabiber ve zeytinyağımızı bir kasenin içine alıp çırpıyoruz.

Adım 2

Rendelenmiş soğanlarımızı ıspanaklarımızın üzerine ilave ediyoruz. Çırptığımız malzememizi de üzerine ilave ediyoruz ve karıştırıyoruz.

Adım 3

Daha sonra iki yemek kaşığı yoğurt ve bir yumurtayı çırpıp bir yemek kaşığını tepsi için bırakıp sıvı yağımızı ilave ediyoruz. İçine bir kahve fincanı su ilave ediyoruz.

Adım 4

Kalan yağ ile de tepsimizi yağlıyoruz. Peynirimizi üç eşit parçaya böldükten sonra yufkalarımızı videomuzda görmüş olduğunuz gibi kesip tepsimize yerleştiriyoruz ve üzerine yoğurtlu karışımımızdan gezdirerek ikinci katına parça parça olan yufkalarımızı yerleştirip aynı işlemi bir kez daha tekrarladıktan sonra dördüncü katına bir bütün yufka yerleştirip üzerine ıspanaklı peynirli börek için doğramış olduğumuz ıspanaklardan yerleştiriyoruz.

Adım 5

Onun üzerine de üç parçaya bölmüş olduğumuz peynirlerin iki parçasını serpiştiriyoruz. Sonra da üzerine parça yufkalarımızı koyup karışımı döküp üzerine bir bütün yufkayı koyup karışım döküyoruz ve tekrar parça yufkalarımızı koyuyoruz ve ıspanaklarımızı tekrar üzerine serpiştiriyoruz. Ve peynirimizin de bir kısmını üzerine elimizle parça parça yapıp atıyoruz.

Adım 6

Sonra aynı şekilde parça hamurlarımızla üzerini kapatıp karışımımızı döküp parça hamurlarla aynı işlemi bir kere daha yapıyoruz.

Adım 7

Karışımımızın sonunu da üzerine döküyoruz ve ıspanaklı börek tarifimizin son katı olarak bir bütün yufkayla üstünü kapatıyoruz.

Adım 8

Yufkamızı yerleştirdikten sonra bir yemek kaşığı yoğurt ve bir yumurtayı çırpıp tepsimiz deki ıspanaklı peynirli börek yapımında kullandığımız yufkanın son katının üzerine iyice sürüp yayıyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir