Ispanağın sağlığınıza faydaları arasında görüşte artış, sağlıklı tansiyon, güçlü kaslar, yaşla ilgili maküler dejenerasyonun önlenmesi, katarakt, atheroskleroz, kalp krizi, nörolojik faydalar, kemik mineralizasyonu, anti ülseratif ve anti kanser faydalar, cilt koruması, sağlıklı fetüs gelişimi vardır.

İçeriğindeki beta karoten, lutein ve ksanten nedeniyle görüş kalitesini arttırır. A vitamini eksikliğini, göz kaşınmasını, göz ülserini ve kuru gözleri önler.

İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde, serbest radikallerin zararlı etkilerini azaltır. Potasyum, folat ve çeşitli antioksidanlar sayesinde sinir sistemine de faydalıdır. Potasyum beyin sağlığının da vazgeçilmez bir parçasıdır. Aynı zamanda güçlü kaslar için de ıspanak çok önemlidir.

K vitamini içerdiği için kemiklerdeki kalsiyumun saklanmasına ve kemik mineralizasyonuna katkı sağlar.

Manganez, bakır, magnezyum, çinko ve fosfor, güçlü kemikler için önemlidir. Ispanak aynı zamanda katarakt riskini azaltır.

 

Midenin mukus zarını koruyarak gastrit oluşumunu önler.

 

İçindeki folat, fetüsün sinir sisteminin gelişmesi için önemlidir.Ispanakta pek çok antienflamatuvar bileşen vardır. Vücut içindeki enflamasyonu azalttığı için çok güçlü bir sebzedir. Güneşin zararlı ışınlarına karşı, cildi korur.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir