Hazır Yufkadan Yalancı Su Böreği Tarifi

Anasayfa » Dünya Mutfağı » Hazır Yufkadan Yalancı Su Böreği Tarifi

su-boregi-tarifi

Kolay Su Böreği Malzemeleri

6 adet hazır yufka
400gram lor peyniri
1 su bardağı sıvı yağ
3 adet büyük boy yumurta
Yarım demet ayıklanmış yıkanmış maydanoz
Yarım çay kaşığı sofra tuzu
2 su bardağı günlük süt
1 su bardağı içme suyu

Tarif Adımları

Adım 1

İlk olarak çukur bir kap alıyoruz ve içine 400gram lor peynirini ufalayarak ekliyoruz. Üstüne yarım demet ince kıydığımız maydonozumuzuda ekleyerek su böreğimizin iç malzemesini hazırlıyoruz.

Adım 2

Şimdi gelelim yufkalarımızı içine batıracağımız sıvıyı hazırlamaya. Daha öncede söylediğimiz gibi bu su böreği tarifi gerçekten çok besleyici içinde 3 adet yumurta var. Evet şimdi bu yumurtaları farklı bir çukur kaba kırıyoruz ve yarım çay kaşığı tuzumuzu ekliyoruz. 1 su bardağı sıvı yağımızı ilave ediyoruz.

Adım 3

Ardından hazır yufkalarımızı batıracağımız karışıma 1 su bardağı sıvı yağ ve 2 su bardağı günlük sütümüzüde ekliyoruz. Ardından bu malzemeleri çırpıcımız ile iyice karıştırıyoruz.

Adım 4

Bundan sonra yapacağımız tek şey yufkalarımızı bu karışıma batırarak tepsimize dizmek diyebiliriz. Fakat tabi ki bununda püf noktaları var. Bildiğiniz gibi su böreği tarifi normal bir börek tarifinden biraz daha farklı.

Adım 5

İlk olarak tepsimizi yağlıyoruz ve bir tane yufkamızı olduğu gibi tepsimize yayıyoruz. Ardından diğer yufkalarımızın her birini 4 eşit parçaya bölüyoruz. 6 adet yufkamızın 1 adetini tepsinin tabanına serdik yani elimizde 5 adet yufka var. Bunları 4 parçaya böldüğümüzde elimizde 20 parça yufka olacak. Bunlardan 10 tanesini peyniri yaymadan önce 10 tanesini peyniri yaydıktan sonra ıslatarak tepsimize diziyoruz ve en alta serdiğimiz yufkayı diğerlerinin üzerine bohça gibi kapatıyoruz ve yufkaları ıslatmak için kalan sıvıyı böreğin üst kısmına döküyoruz. İşte yalancı su böreği tarifi bu kadar kolay geriye kaldı hazırladığımız böreği dolapta 2 saat bekletmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir