Kıbrıs Rostosu

Anasayfa » Portfolio » Kıbrıs Rostosu

Kıbrıs Rostosu

Malzemeler (4 kişilik):
800 gram süt danası,
50 gram sadeyağ,
1 bardak üzüm sirkesi,
birkaç baş karanfil,
birkaç parça dövülmemiş tarçın,
üç – dört diş sarımsak, 1 baş soğan,
1/2 bardak zeytinyağı,
yeteri kadar tuz ve karabiber.

Hazırlanışı:
Süt danasının but tarafından bir parça alın. Bunun türlü yerlerini ince ve sivri bir bıçakla delerek bu deliklere tarçın, karanfil ve sarımsak parçalarını yerleştirin. Eti bir güvece yerleştirin ve üstüne, sirke döktükten sonra eti vakit vakit çevirerek bu salamurada bir gün dinlendirin. Bir tencereye rendelenmişsoğanı, sadeyağı ve yarım bardak zaytinyağını koyup kabı ateşe oturtun. Soğanları iyice ölünceye kadar karıştırarak kavurun. Soğanlar iyice pembeleşince bir gün salamurada dinlendirilmiş eti iyice süzdükten sonra tencerenin içinekoyun. Tuzlayıp biberledikten sonra her yanını iyice pembeleşinceye kadar kavurun.
Etin her yanı iyice kızarınca tencerenin ağzını bir yağ kâğıdıyle örtüp kâğıdın üstüne tencerenin kapağını kapatın ve eti vakit vakit çevirerek birbuçuk saat hafif ateşte pişirin.
Et iyice pişince (Bunu anlamak için çatalı ete batırını. Kolaylıkla batarsa pişmiş demektir) bunu servis tabağına alın. Dilim dilim kestikten sonra salçasını üstüne dökün. Servis tabağının çevresini de püre patatesle veya sote edilmiş bezelyeyle süsledikten sonra servis yapın.