cikolata-ve-karamelli-pavlova

Pavlova için;

200 gram yumurta akı
400 gram şeker
10 gram mısır nişastası
3 gram limon suyu
100 gram sütlü çikolata
125 gram krema
Karamel sos için;

200 gram şeker
45 gram tereyağı
100 gram krema
1-2 gram tuz
Süslemek için;

40 gram bal
3 gram tuz
Yer fıstığı
Badem
Çikolata ve Karamelli Pavlova Nasıl Yapılır?

Çikolata ve Karamelli Pavlova Tarifi için;
Pavlova için çikolatayı benmaride eritin. Yumurta aklarını köpürene kadar çırpın. Her seferinde 1 yemek kaşığı olacak şekilde şekeri ekleyin ve karıştırın. Şeker ekleme işlemi bittikten sonra nişasta ve limon suyunu koyun. Son olarak eriyen çikolatayı ilave edip çok fazla karıştırmadan mermerimsi bir görüntü elde edecek kadar karıştırın ve harçtan kaşık yardımıyla yumruk büyüklüğünde parçalar alıp gelişigüzel yağlı kağıt konulmuş fırın tepsisine dizin. Merengleri 100 derecede 15-2 saat pişirin. Bu esnada fırının kapağını kesinlikle açmayın. Pişen merengleri fırın soğuyana kadar tekrar fırın kapağını açmadan içeride tutun.
Karamel sos için ısıtılmış tavaya şekeri dökün ve eritmeye alın. Tavaya hiçbir şekilde kaşık değdirmeyin. Sadece elinizle tavayı dairesel hareketlerle çevirin. Karamel rengini alınca tereyağı ve kremayı ilave edip tahta kaşıkla karıştırın. Ocağın altını kapatıp tuzunu ekin. Soğutun.
Bal, yer fıstığı, badem ve tuzu karıştırıp pişirme kağıdı konulmuş tepsiye karışımı düz bir şekilde yayın. 180 derecede 5 dakika pembeleştirin.
125 gram kremayı iyice çırpın.
Pişen pavlovaların üzerini krema, ballı badem-fıstık ve karamel sos ile süsleyip servis edin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir