ALASYA(ENKOMİ)HARABELERİ

Anasayfa » Gezilecek Yerler » ALASYA(ENKOMİ)HARABELERİ

St. Barnabas Kilisesi’nin güney batısında bulunan Enkomi Harabeleri, M.Ö. 2000 – 1050 yılları arasına tarihlendirilmektedir. Eskiden bir liman şehri olan Enkomi’nin yanından geçen Pedios Nehri’nin (Kanlı Dere’nin) Enkomi Limanı’nı alüvyonlar ile doldurması, meydana gelen yersarsıntıları ile oturulamayacak hale gelmesi ve Akalar’ın şehri sürekli tehdit etmesi sonucu M.Ö. XI. yüzyılda tamamen terkedilmiştir.

A Alanı: Bu alanın doğusunda moloz taşlarla inşa edilen yapılar bulunmaktadır. Alanın en önemli yapısı düzgün kesilmiş taş bloklar kullanılarak yapılan Bronzlar evidir.

B Alanı: Bu alanda dikdörtgen kuleleri bulunan ve dolgu tekniğiyle yapılan şehir tahkimatı bulunmaktadır.

C Alanı: Her yöne ızgara şeklinde paralel uzanan yolların her iki yanında ikamet yerleri bulunmaktadır. En önemli binası: ‘Sütunlu Ev’ adı verilendir.

D Alanı: Burada bulunan 18 numaralı bir mezarda çok zincir buluntular ele geçmiş itibarıyla ‘’Bina 18’’ adını alan yapılar bulunmaktadır. Bu yapılar bir avlu ve bir avluyu çevreleyen odalardan ibarettir.

E Alanı: Bir kült heykeli olarak görülen tunçtan yapılmış ‘’Boynuzlu Tanrı Heykeli’’nin bulunduğu alandır.

F Alanı: E alanının kuzeyinde bulunmaktadır. Burada tunçtan yapılmış çok sayıda buluntu ele geçmiştir.

G Alanı: Şehrin kuzeyinde bulunmaktadır. Burada elden edinilen cüruf kalıntılarından bakır işleme atölyesinin bu alanda yer aldığı anlaşılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir