Kuru Bakla

Kuru Bakla

Malzemeler(4 kişilik)
500g Kuru Bakla
1-2 Diş Sarmısak
Zeytinyağı
Sirke
Tuz

Hazırlanışı:
Kuru Bakla bol suda 10-15 Dakika haşlanır. Suyu süzüp üzerine doğranmış sarmısak eklenir. Servis tabağında zeytinyağı, limon ve tuz ile harmanlanır. İsteğe göre yeşil semizotu veya taze golyandro eklenebilir.

Haşlanmış Taze Börülce

Haşlanmış Taze Börülce

Malzemeler(4 kişilik
1 Kilo Taze Börülce
1 orta Boy Bal Kabağı
1 – 2 Adet Limon
1/2 Su Bardağı Zeytinyağı
Tuz

Hazırlanışı:
Ayıklanmış yeşil börülceyi 5-10 dakika haşlayınız. Kabağı küçük dograyıp tencereye ekleyin ve 15 dakika daha haşlayın Ocağı söndürmeden suya yarım limon suyu ekleyin. Suyunu süzün ve servis tabağa alın. Üzerine 1 limon suyu, zeytinyağı ve tuz ilave edip harmanlayın.

Taze Bakla

Taze Bakla

Malzemeler(4 kişilik)
1 Kilo Taze Bakla
3-4 Adet Enginar Göbeği (Arzuya göre)
Taze Nane
Zeytinyağı
Sarmısak
Limon/Sirke
Tuz

Hazırlanışı:
Baklayı soyduktan sonra enginar göbekleri ile bol suda haşlayın. Piştiği zaman, kararmasını engellemek için, 1 limon sıkıp suyuna ekleyin. Taze baklanın ve enginarın suyunu süzün ve servis tabağına alın. Doğranmış taze sarmısak ve nane ile karıştırın. Zeytinyağı, sirke ve tuz ile harmanlayın.

Zeytinyağlı Semizotu

Zeytinyağlı Semizotu

Malzemeler(4 kişilik)
2 Demet Semizotu
1 Adet Orta Boy Soğan
2 Diş Sarmısak
1 Adet Domates
½ Kahve Fincanı Zeytinyağı
Tuz
Karabiber

Hazırlanışı:
Semizotu yıkandıktan sonra doğranır. Bir tavaya zeytin yağı konduktan sonra semizotu ilave edilir. Semizotuna, soğan, doğranmış sarmısak ve doğranmış domates ilave edilir. Semizotu iyice solup suyunu bırakmaya başladığı zaman tuz ve karabiber ilave edilir ve kısık ateşte pişmeye bırakılır. Servis tabağına alınan semizotu sıcak veya soğuk servis edilebilir.