Kereviz Turşusu

Kereviz Turşusu

Kerevizi/kereviz Kıbrıs’ta kış mevsiminde yetişen bir sebzedir.Yaprak kısımları yenir. Mart ayının ikinci yarısında tohuma kalkar. Nisan ayından sonra da kartlaşır ve yenmez. Mart sonunda yani kartlaşmadan kesilen kerevizler iyice yıkanır. Yaklaşık beş cm. boyunda parçalar halinde kesilir. Kaynayan suya atılıp iki dakika bekletilir. Sonra çıkarılır ve süzülmeye bırakılır. Turşunun konacağı kavanozlar hazırlanır. Kereviz parçaları kavanozlara düzenli olarak yerleştirilir. Üstüne sirke dökülür. Kerevizleri örtecek seviyeye gelince üzerine bir yemek kasığı da tuz ilave edilerek kavanozun ağzı sıkıca kapanır. İki hatta onbeş gün sonra turşu yenmeğe hazırdır. İhtiyaç duyulduğu zaman çıkarılır ve üzerine karayağ dökülerek yenir.

Kaz Ayağı Turşusu

Kaz Ayağı Turşusu

Doğada kendiliğinden yetişen ve uzun deneyimlerden sonra faydalı oldukları anlaşılan bitkilerden de turşu yapar Kıbrıslılar. Bu doğal bitkilerin bilhassa dördü çok önemlidir.
Rumların mangallo, Türklerin gaz ayağı dedikleri bitki, bir kış bitkisidir. Aslında bir tür dikendir.Ancak Mart ayı sonuna kadar dikenleri çıkmaz. İşte taze olduğu bu mevsimde toplanan bitkiler sarı ve artık yapraklarından ayıklanır. Oluşmuş dikenler varsa onlar da kesilip atılır. Bir iki gün buruşmaya bırakılır. Sonra kaynar suya atılıp iki dakika bekletilir, Çıkarılıp süzüldükten sonra kavanozlara yerleştirilir. Üzerini örtecek kadar sirke dökülür ve bir kaşık da tuz eklenir. On beş gün içinde yenecek duruma gelir. Üzerine kara yağ dökülerek yenir.

Kaya Koruğu Turşusu

Kaya Koyuğu Turşusu

Malzemeler:
1 poşet kaya koruğu
1 çay bardağından 1 bardak az kaya tuzu
1 limon
4-5 diş sarımsak
1 litre su
2 litrelik cam kavanoz
Hazırlanışı:
Kaya kabuklarını ayıklayıp yıkayın. Ayıklarken yeşil yaprakları ve yapraklara yakın kısımdaki sapların taze kısımlarını almaya dikkat edin.
Suyu kaynatın ve yarısının içine tuzu ekleyerek karıştırın.
Kavanoza tuzlu suyu koyun, yıkadığınız ve 4 parçaya böldüğünüz limonu, kabuklarını soyup doğradığınız sarımsakları ilave edin.

Ayıkladığınız kaya koruklarını kavanozun içine bastırarak yerleştirin ve kenara ayırdığınız kaynar suyu kavanozun ağzına gelecek kadar ilave edin.

1-1,5 hafta kadar sararması için bekleyin. Sararan kaya koruklarından servis edeceğiniz kadar alın tuzlu gelirse suya tutun.

Sarımsak, zeytinyağı ve isteğe göre sirke ile servis yapın.

 

Gabbar Turşusu

Gabbar Turşusu:

Kıbrıs Türkünün yabani bitkilerden, imal ettiği ikinci turşu türü gappari veya bazı bölgelerde gabbar adı verilen bitkidir. Pek çok bitkisel vitamin içeren bu bitki Kıbrıs’ın her yerinde ama özellikle kıraç bölgelerde yetişir. Kökleri çok derinlere gittiği için çok uyun ömürlü olur Ancak toprağın üstündeki kısmı her yıl kuruyup ortadan kalkar. Her yıl toprakla bir olan yerden her Nisan ayında yeni filizler yeşerir. Nisan ayında yeşeren gappari bitkisi Ağustos ayına kadar taze filizler vermeğe devam eder. Ağustos ayında kendine özgü çiçeklerini açar Ekim ve Kasım aylarında kimilerinin hiyarcık. kimilerinin karpuzcuk dediği tohum dolu meyvesi oluşur.
Mevsimine göre gapparinin yeşil filizleri, çiçekleri veya meyvesi kesilir. Su dolu bir kaba konur. Suyun gapparileri örtmesi şarttı. Suyun üstünde kalmamaları için temiz bir taşla bastırmak gerekir.Su hergün değiştirilir. Bu işlem yedi gün sürer. Yedi gün içinde bitkinin acılığı gider. O zaman da alınıp kavanozlara konur. Bir kasık tuz ve konanları örtecek kadar sirke konup sıkıca kapatılır. Üç hafta (21 gün) sonra yenecek kıvama gelir. Yıl boyunca bozulmadan kullanılabilir. Üzerine karayağ dökülerek yenir.

Bikla

Bikla:

Çeşitli sebzelerin kuşbaşı olarak doğranıp pişirilirken içerisine kari, mustard, sirke, un ve tuz ilave edilir. Hazırlandıktan sonra cam kavanozlarda muhafaza edilir. İçki masalarının en gözde mezesidir. Özellikle Kıbrıs sandviç kültüründe yaygın olarak sandviç içerisine konulup yenir. Biklasızsandiviçin pek de tatı olmaz diye düşünülmektedir.

Girdama Turşusu

Girdama Turşusu:

       Deniz kenarlarında yetişen bir bitkidir. Bitki toplanır. Sonra su ile iyice yıkanıp tuzundan arındırılıp tepsermesi için bir yere yayılır. İyice tepserdikten (kuruduktan)  sonra cam kavanoz içerisine konur ve üzerine de sirke dökülüp kavanoz kapatılr. Sonra da turşu olur.

 

Cikla Turşusu

Cikla Turşusu:

Boz renkte, gagası sivri, böcek ve kararıp yere düşen zeytinleri çokça yiyen bir cins göçmen kuş. Turşusu da diğer kuşlar gibi kurulur.

Ahtapot Turşusu

Ahtabot Turşusu:

Yakalanan ahtabotların mürekkebi, ağzı ve iç organları çıkartılır. Ahtabot bir taş veya kaya üzerine en az kırk defa vurularak ve taş – kaya üzerinde oğuşturularak ağartılır. Bu işlemden sonra çıkan köpüklerin artık çıkmadığı ve yumuşak etlerin sertleştiği görülür. Daha sonra suda iyice haşlandıktan sonra suyunu süzüp kurutulur ve kuşbaşı kesilerek kavanoza yerleştirilir. İçerisine sarmısak atılır. Üzerine de aldığı kadar sirke ve bunun da üzerine hava almaması için zeytin yağı dökülür. Zaman içerisinde bir tabaka oluşturan turşunun bu tabakasına da turşunun anası denir.