Çoban Salatası

Çoban Salatası

Malzemeler (4 kişilik)
2 adet yeşil biber
1 adet orta boy soğan
1 adet büyük salatalık
1 adet domates
1 adet orta boy patlıcan
1 demet semizotu
1 adet havuç
1 çay kaşığı kuru nane
Ağız tadına göre tuz

Üzeri İçin:
½ limon veya ¼ bardak sirke
¼ bardak zeytinyağı

Süslemek İçin:
15 adet yeşil veya siyah zeytin

Hazırlanışı:
Bütün malzemeleri iyice yıkayın. Biberleri, soğanı, salatalığı ve domatesi küçük parçalar halinde doğrayın ve bir salata kasesine yerleştirin. Patlıcanı soyun ve küçük parçalar halinde doğrayın, semizotu yapraklarıyla birlikte ilave edin. Havucu ayıklayıp, rendenin kalın tarafıyla rendeleyin. Naneyi ve tuzu de ilave edin. Limon veya sirke ve zeytin yağını ilave edin. İyice karıştırın, zeytinler ile süsleyin ve servis yapın.

Gömeç Ve Lapsana Salatası

Gömeç Ve Lapsana Salatası

Malzemeler (4 kişilik)
2 demet gömeç
1 dal lapsana
7 bardak su
Ağız tadına göre tuz
½ bardak zeytinyağı
1 adet limon
1 diş sarımsak, ince doğranmış

Hazırlanışı:
Gömeç ve lapsananın sert yerlerini ve üst kabuklarını kesin. İyice ayıklayın ve yıkayın. 5-6cm büyüklüğünde parçalara kesin. Orta boy bir tencerede suyu kaynatınız. Gömeçleri ve lapsanayı ilave edin. 15 dakika veya yumuşayıncaya kadar kaynatın. Suyunu süzün ve servis
tabağına alın. Tuz, zeytinyağı, limon suyu ve sarımsak ilave edin ve karıştırın. Soğuk servis yapın.

Golyandro Ve Taze Soğan Salatası

Golyandro Ve Taze Soğan Salatası

Malzemeler (4 kişilik)
½ demet taze golyandro
5 adet taze soğan
3 adet domates
Ağız tadına göre tuz
4 çorba kaşığı zeytinyağı
½ limon

Hazırlanışı

Golyandro ve soğanları ayıklayın ve iyice yıkayın. Suyunu süzün. Bir salata kabı içerisine golyandro ve soğanları 1cm kalınlığında doğrayın. Domatesleri doğrayıp kabın içerisine ilave edin. Son olarak tuz, zeytinyağı ve limon suyunu ilave edip karıştırın ve servis yapın.

Kuru Börülce Salatası

Kuru Börülce Salatası

Malzemeler (4 kişilik)
400gr kuru börülce
Su
Ağız tadına göre tuz
1-2 adet limon, arzuya göre
½ demet pazı, 5cm büyüklüğünde doğranmış; veya
½ kilo kabak, büyük parçalara doğranmış
Ağız tadına göre zeytinyağı

Hazırlanışı

Börülceyi bir gece önceden suda bekletin. Suyunu süzün ve orta boy bir tencerede börülcelerin üstünü örtecek kadar su koyup, orta ateşte haşlamaya bırakın. 5 dakika kaynadıktan sonra, suyu değiştirin ve aynı miktarda su ilave edip yine haşlamaya bırakın. Kaynarken oluşan köpüğü kaşık yardımıyla alın. Tuz ve yarım limonun suyunu ekleyin ve yumuşayıncaya kadar kaynatın. Pazıyı veya kabakları da ayrı bir tencerede, üstünü örtecek kadar suyla yumuşayıncaya kadar haşlayın. Börülceyi ve sebzeleri ocaktan alın ve sularını iyice süzüp bir servis kabına alın. Tuz, zeytinyağı ve limon suyu ilave edip karıştırın. İsteğe bağlı sıcak veya soğuk servis yapın.

Kereviz Salatası

Kereviz Salatası

Malzemeler (4 kişilik)
1 baş kereviz, dal dal yıkanmış
2 adet orta boy domates, yıkanmış
1 adet orta boy havuç, soyulmuş ve yıkanmış
Ağız tadına göre tuz
4 çorba kaşığı zeytinyağı
½ limon

Hazırlanışı:
Kereviz dallarını 1cm çapında doğrayın. Domatesleri küp şeklinde doğrayın ve havucu rendeleyin. Kerevizi, domatesleri ve havucu salata tabağına alın. Üzerine tuz, zeytinyağı ve limon suyu koyup, karıştırın ve servis yapın.

Kuru Fasulye Salatası

Kuru Fasulye Salatası (Piyaz)

Malzemeler (4 kişilik)
250gr beyaz kuru fasulye
Su
Ağız tadına göre tuz
1 adet orta boy soğan, ince doğranmış; veya
2 adet taze soğan, ince doğranmış
½ demet maydanoz, ince doğranmış
½ bardak zeytinyağı
1 adet limon veya ağız tadına göre sirke

Hazırlanışı:
Kuru fasulyeyi bir gece önceden suda bekletin. Suyunu süzün ve orta boy bir tencereye fasulyenin üstünü örtecek kadar taze su koyun, orta ateşte, üstü aralık kaynatın. 15 dakika kaynadıktan sonra, suyu değiştirin ve aynı miktarda su ilave edip yine kaynatın. Yumuşayıncaya kadar pişirin ve tuz ilave edin. Pişen fasulyeyi süzüp, soğumaya bırakın. Soğuyan fasulyeyi salata kabına alın, üzerine tuz, soğan, maydanoz, zeytinyağı, limon veya sirke ekleyerek, karıştırın ve servis yapın.

Pancar Salatası

Pancar Salatası

Malzemeler (6 kişilik)
4 adet orta boy taze pancar
Su
4 adet orta boy patates
8 diş sarımsak, ince doğranmış
½ bardak zeytinyağı
½ bardak sirke
Ağız tadına göre tuz
½ demet taze golyandro, ince doğranmış

Hazırlanışı:
Pancarları tencereye koyup suyla örtün ve orta ateşte kaynamaya bırakın. Düdüklü tencere kullanılıyorsa 20 dakika, normal tencerede ise 40 60 dakika pişirin. Pişip pişmediğini anlamak için bir kürdanı pancara batırın. Kolayca batıyorsa pişmiş demektir. Pancarları sudan alıp, soğumaya bırakın. Patatesleri ayrı bir tencerede, pişene kadar haşlayın, sudan alın ve soğumaya bırakın. Pancarların ve patateslerin kabuklarını soyun. Küçük parçalar halinde doğrayın ve derin bir servis tabağına koyun. Sarımsaklan ilave edin. Yağı, sirkeyi, tuzu ve golyandronun yarısını ekleyin. Salatayı karıştırıp, üzerini kapatın ve en az 30 dakika bekletin. Servis yapılmadan önce kalan golyandroyu üzerine serpip, servis edin.

Haşlanmış Enginar

Haşlanmış Enginar

Malzemeler(4 kişilik)
4 Adet Enginar
Zeytinyağı
Limon
Tuz
Haşlamak İçin Su

Tarif
Enginarların sapları kesildikten sonra dış kabuklarında bir iki sıra ayıklanır ve yıkanır. Daha sonra enginarlar derin bir tencereye veya düdüklü tencereye alınır ve üzerlerini kapatacak kadar su konur, kararmaması için bir adet limonun suyu sıkılır. Eğer düdüklü tencerede haşlanacaksa, düdük çaldıktan sonra ateş kısılır ve 10 dakika haşlanıp ateşten alınır. Normal tencerede haşlanacaksa çatal rahatça batıp çıkana kadar pişip pişmediği kontrol edilir. Pişen enginarların suyu süzülür ve bir servis tabağına alınır. Üzerine daha önceden hazırlanmış limon ve zeytinyağı sosu gezdirilir.

Tahin Salatası

Tahin Salatası:
Çok güzel bir içki mezesidir. Türkiye’de Antalya yöresinde de farklı bir isimle bilinmektedir. Tahin, sarmısak, tuz, limon (ekşi) ile yapılmaktadır. Tahin salatasına peksemet katılmak sureti ile tahin kokusunu almakta ve adına tahinli peksemet denilmektedir. Ayrıca tahin salatasına haşlanmış ve ufalanmış balık da karıştırılarak yapılmaktadır.

Bakla Salatası

BAKLA  SALATASI

2 bardak ayıklanmış kuru bakla

Su

6 diş sarımsak, ayıklanmış

½ demet pazı, 5cm büyüklüğünde doğranmış; veya

½ kilo kabak, büyük parçalara doğranmış

Ağız tadına göre tuz ve zeytinyağı

4 çorba kaşığı sirke veya 1 adet limon

 

Hazırlanışı:

       Orta boy bir tencereye baklaların üstünü örtecek kadar su koyun ve orta ateşte haşlamaya bırakın. 5 dakika kaynadıktan sonra, suyu değiştirin ve aynı miktarda su ilave edip yine haşlamaya bırakın. Kaynarken oluşan köpüğü kaşık yardımıyla alın. Kaynayan baklanın içine sarımsakları ilave edin ve baklalar yumuşayıncaya kadar kaynatın. Pazıyı veya kabakları ayrı bir tencerede, üstünü örtecek kadar su koyun ve yumuşayıncaya kadar haşlayın. Baklaları ve sebzeleri ocaktan alın ve sularını iyice süzüp bir servis kabına alın. Tuz, zeytinyağı, sirke veya limon suyu ilave edip karıştırın. İsteğe bağlı sıcak veya soğuk servis yapın.