Golyandro Ve Taze Soğan Salatası

Golyandro Ve Taze Soğan Salatası

Malzemeler (4 kişilik)
½ demet taze golyandro
5 adet taze soğan
3 adet domates
Ağız tadına göre tuz
4 çorba kaşığı zeytinyağı
½ limon

Hazırlanışı

Golyandro ve soğanları ayıklayın ve iyice yıkayın. Suyunu süzün. Bir salata kabı içerisine golyandro ve soğanları 1cm kalınlığında doğrayın. Domatesleri doğrayıp kabın içerisine ilave edin. Son olarak tuz, zeytinyağı ve limon suyunu ilave edip karıştırın ve servis yapın.

Kuru Börülce Salatası

Kuru Börülce Salatası

Malzemeler (4 kişilik)
400gr kuru börülce
Su
Ağız tadına göre tuz
1-2 adet limon, arzuya göre
½ demet pazı, 5cm büyüklüğünde doğranmış; veya
½ kilo kabak, büyük parçalara doğranmış
Ağız tadına göre zeytinyağı

Hazırlanışı

Börülceyi bir gece önceden suda bekletin. Suyunu süzün ve orta boy bir tencerede börülcelerin üstünü örtecek kadar su koyup, orta ateşte haşlamaya bırakın. 5 dakika kaynadıktan sonra, suyu değiştirin ve aynı miktarda su ilave edip yine haşlamaya bırakın. Kaynarken oluşan köpüğü kaşık yardımıyla alın. Tuz ve yarım limonun suyunu ekleyin ve yumuşayıncaya kadar kaynatın. Pazıyı veya kabakları da ayrı bir tencerede, üstünü örtecek kadar suyla yumuşayıncaya kadar haşlayın. Börülceyi ve sebzeleri ocaktan alın ve sularını iyice süzüp bir servis kabına alın. Tuz, zeytinyağı ve limon suyu ilave edip karıştırın. İsteğe bağlı sıcak veya soğuk servis yapın.

Kuru Bakla

Kuru Bakla

Malzemeler(4 kişilik)
500g Kuru Bakla
1-2 Diş Sarmısak
Zeytinyağı
Sirke
Tuz

Hazırlanışı:
Kuru Bakla bol suda 10-15 Dakika haşlanır. Suyu süzüp üzerine doğranmış sarmısak eklenir. Servis tabağında zeytinyağı, limon ve tuz ile harmanlanır. İsteğe göre yeşil semizotu veya taze golyandro eklenebilir.

Haşlanmış Taze Börülce

Haşlanmış Taze Börülce

Malzemeler(4 kişilik
1 Kilo Taze Börülce
1 orta Boy Bal Kabağı
1 – 2 Adet Limon
1/2 Su Bardağı Zeytinyağı
Tuz

Hazırlanışı:
Ayıklanmış yeşil börülceyi 5-10 dakika haşlayınız. Kabağı küçük dograyıp tencereye ekleyin ve 15 dakika daha haşlayın Ocağı söndürmeden suya yarım limon suyu ekleyin. Suyunu süzün ve servis tabağa alın. Üzerine 1 limon suyu, zeytinyağı ve tuz ilave edip harmanlayın.

Taze Bakla

Taze Bakla

Malzemeler(4 kişilik)
1 Kilo Taze Bakla
3-4 Adet Enginar Göbeği (Arzuya göre)
Taze Nane
Zeytinyağı
Sarmısak
Limon/Sirke
Tuz

Hazırlanışı:
Baklayı soyduktan sonra enginar göbekleri ile bol suda haşlayın. Piştiği zaman, kararmasını engellemek için, 1 limon sıkıp suyuna ekleyin. Taze baklanın ve enginarın suyunu süzün ve servis tabağına alın. Doğranmış taze sarmısak ve nane ile karıştırın. Zeytinyağı, sirke ve tuz ile harmanlayın.

Zeytinyağlı Semizotu

Zeytinyağlı Semizotu

Malzemeler(4 kişilik)
2 Demet Semizotu
1 Adet Orta Boy Soğan
2 Diş Sarmısak
1 Adet Domates
½ Kahve Fincanı Zeytinyağı
Tuz
Karabiber

Hazırlanışı:
Semizotu yıkandıktan sonra doğranır. Bir tavaya zeytin yağı konduktan sonra semizotu ilave edilir. Semizotuna, soğan, doğranmış sarmısak ve doğranmış domates ilave edilir. Semizotu iyice solup suyunu bırakmaya başladığı zaman tuz ve karabiber ilave edilir ve kısık ateşte pişmeye bırakılır. Servis tabağına alınan semizotu sıcak veya soğuk servis edilebilir.

Haşlanmış Enginar

Haşlanmış Enginar

Malzemeler(4 kişilik)
4 Adet Enginar
Zeytinyağı
Limon
Tuz
Haşlamak İçin Su

Tarif
Enginarların sapları kesildikten sonra dış kabuklarında bir iki sıra ayıklanır ve yıkanır. Daha sonra enginarlar derin bir tencereye veya düdüklü tencereye alınır ve üzerlerini kapatacak kadar su konur, kararmaması için bir adet limonun suyu sıkılır. Eğer düdüklü tencerede haşlanacaksa, düdük çaldıktan sonra ateş kısılır ve 10 dakika haşlanıp ateşten alınır. Normal tencerede haşlanacaksa çatal rahatça batıp çıkana kadar pişip pişmediği kontrol edilir. Pişen enginarların suyu süzülür ve bir servis tabağına alınır. Üzerine daha önceden hazırlanmış limon ve zeytinyağı sosu gezdirilir.

Kereviz Turşusu

Kereviz Turşusu

Kerevizi/kereviz Kıbrıs’ta kış mevsiminde yetişen bir sebzedir.Yaprak kısımları yenir. Mart ayının ikinci yarısında tohuma kalkar. Nisan ayından sonra da kartlaşır ve yenmez. Mart sonunda yani kartlaşmadan kesilen kerevizler iyice yıkanır. Yaklaşık beş cm. boyunda parçalar halinde kesilir. Kaynayan suya atılıp iki dakika bekletilir. Sonra çıkarılır ve süzülmeye bırakılır. Turşunun konacağı kavanozlar hazırlanır. Kereviz parçaları kavanozlara düzenli olarak yerleştirilir. Üstüne sirke dökülür. Kerevizleri örtecek seviyeye gelince üzerine bir yemek kasığı da tuz ilave edilerek kavanozun ağzı sıkıca kapanır. İki hatta onbeş gün sonra turşu yenmeğe hazırdır. İhtiyaç duyulduğu zaman çıkarılır ve üzerine karayağ dökülerek yenir.

Tahin Salatası

Tahin Salatası:
Çok güzel bir içki mezesidir. Türkiye’de Antalya yöresinde de farklı bir isimle bilinmektedir. Tahin, sarmısak, tuz, limon (ekşi) ile yapılmaktadır. Tahin salatasına peksemet katılmak sureti ile tahin kokusunu almakta ve adına tahinli peksemet denilmektedir. Ayrıca tahin salatasına haşlanmış ve ufalanmış balık da karıştırılarak yapılmaktadır.

Saura Mezesi

Saura Mezesi:

Küçük barbun balıklardan yapılır. Özellikle Limasol bölgesine ait bir mezedir. Balıklar temizlendikten sonra una bulanarak çok az yağda kızartılır ve kafes biçiminde aşağıdan yukarıya doğru dizilir. Kızdırılmış yağ içerisine balığın belendiği undan bir kaşık alınıp yağa konur. Bu karışıma lazmarin otu, sirke ve ezilmiş sarmısak da ilave edilerek karıştırılır ve birlikte kaynamaya bırakılır. İyice kaynadıktan sonra balıkların üzerine dökülür ve balıkların üzeri örtülür. Bekleme süresi ne kadar uzun olursa lezzeti de o kadar artar.